Aktuálně

Nahlédněte exkluzivně do obnovené elektrárny na severu Čech (2016)

Informace

Článek

Významné milníky mají za sebou dvě elektrárny Skupiny ČEZ u Kadaně na Chomutovsku. Již v polovině roku 2012 skončila komplexní obnova Elektrárny Tušimice II a letos v létě i komplexní obnova Elektrárny Prunéřov II. V prvním případě prošly celkovou modernizací všechny čtyři výrobní bloky, každý o výkonu 200 MW. Ve druhém se týkala tří z pěti výrobních bloků, jejichž výkon byl navýšen z 210 na 250 MW. Všechny zmodernizované bloky jsou přitom vybaveny nejlepší dostupnou technologií pro daný projekt. Ve finále tak v obou případech byly obnoveny strojovna, kotelna, odsiřovací jednotka, elektroodlučovače a další nezbytná zařízení k provozu obou elektráren na dalších 25 let. Na našich 360° stupňových fotografiích vhodných i pro brýle pro virtuální realitu se můžete podívat do turbínové haly s možností srovnat nové a staré a již nefunkční zařízení a také do velína Elektrárny Prunéřov II.

Modernizace Elektrárny Prunéřov II začala prakticky hned po skončení komplexní obnovy Tušimic, a to v září 2012. Dá se říci, že generální dodavatel stavby, někteří jeho hlavní dodavatelé a další subdodavatelé se vlastně jen přesunuli o pár kilometrů dál. Oba retrofity byly totiž původně projektovány coby zrcadlové. V případě Prunéřova II se ale nakonec Skupina ČEZ vydala jiným směrem tak, aby jeho účinnost v kombinaci s výrobou tepla vzrostla nad 40 % a veškeré emisní parametry se zlepšily v průměru o 60 %.

„Konkrétně uspoříme 15% primárních paliv, emise oxidu dusíku se sníží o 70%, emise oxidu siřičitého o 80% a emise tuhých znečišťujících látek o 88 %,“ dodává k tomu Otakar Tuček. Jak zároveň upozorňuje, všechny tři výrobní bloky jsou již nyní v provozu, ale ještě ne v tom běžném. „V současné době hovoříme o fázi zkušebního provozu, stabilizaci a optimalizaci. Veškeré dolaďování by pak ve finále mělo přinést více než 93% disponibilitu provozu všech tří zmodernizovaných bloků.“

Sdílet:

Máte zájem o focení 360° fotografií?

Líbí se vám panoramatické fotografie a chtěli byste si takto vyfotit své oblíbené místo?

Mám zájem

PanoBoard E-VIRTUALNE.CZ

Držák na mobilní telefon z kartonového materiálu s optikou zajistí zážitek z virtuální reality na vlastní kůži.

Objednat

O projektu

Unikátní projekt, který za pomoci sférických fotografií a videí přináší netradiční pohledy na svět kolem nás.

Kontakt

Oldřich Hájek
+420 604 315 995
info@e-virtualne.cz

Facebook

Youtube

Search